hero image
hero image

WORKS FOR YOU TO BE AN
EMPLOYER BRAND

We design, create and implement candidate and employee experience strategies based on brand communication principles for your people and culture management.

people

brand

experience

boomerang image

OUR STORY

our story1
boomerang image
Here is the home of the seekers.
Here is the workplace of those who passionately roll up their sleeves to create it instead of accepting it when they can’t find what they’re looking for.
This is, 3İK…

A group of students at the university in 2009, met brands that came to their schools and talked about career opportunities and saw that these brands were trying to meet the needs in schools. This situation suddenly lit a great light in their minds and since that day; home of people who learn, work, combine and apply for candidate experience and employee experience was born.

This is the home of the 3İK people.

The place of those who discuss the topics that no one else even talks about, who embrace and create them, who feel the needs of employer brand communication to the highest extent; and who, over time, put forth the knowledge they have gained to create the most accurate in the employer brand management processes of the companies they serve, with all their energy.

Here is the intersection set of human resources, marketing, and corporate communication units under the umbrella of people and culture.
This is the company of employee experience designers who work to make a workplace the most wonderful place for the desired candidate.

This is the place for those who take all the experiences that can be experienced in a workplace to the highest level on behalf of a candidate, and those who recreate, design and implement all human resources communication processes!

OUR REFEREN- CES
boomerang image

references2
Abdi İbrahim
Ak-Kim
Ak Sigorta
Aktif Bank
Allianz
Arçelik
Aydem Enerji
Bat Kariyer
Beiersdorf
Bizim Toptan
Bosch
CCI
Çimsa
Coca Cola
Colgate
Danone
Döhler
Eczacıbaşı
Eczacıbaşı Tüketim
Enerjisa
Freebird
G2M
Güzel Enerji
Hayat
JTI Türkiye
Kordsa
Kuvêyt Türk
Loreal
Marsh
Metro
Mey Diageo
Migros One
Mondelez
Otokoç Otomotiv
Oyak Renault
P&G
Penti
Pepsico
Pernod Ricard
Pladis
PMI
PVM
QNB Finansbank
Red Bull
Roketsan
Sahibinden
SBM
Sisecam
Solen
TEI
Türk Telekom
Turkish Technology
Türkiye Finans
Tusaş
Unilever
Viatris
Vodafone
Yıldız Holding
Yıldız Ventures
YKB

BLOG

blog3
blog image

Ajansınızla İş Birliğini Güçlendirmek: A’dan Z’ye Brief Nasıl Verilir

11.10.2023

Marka iletişim ajansınıza kısa ve öz bir brief sunmak, yaratıcı süreci kolaylaştırmak ve markanızın vizyonunun etkili bir şekilde iletilmesini sağlamak için çok önemlidir. Neden mi?

Read More
blog image

Çalışan Odaklı İletişim: İşveren Markaları İçin İçerik Pazarlama Stratejileri

11.10.2023

İşveren markalarının çalışanlarına odaklanan bir iletişim stratejisi benimsemeleri son derece önemlidir. Bu stratejinin merkezinde ise "Çalışan Odaklı İletişim" yer almaktadır. Peki bunu nasıl yapabiliriz? Gelin birlikte göz atalım.

Read More
blog image

Sosyal Medyanın Gücü: İşveren Markaları İçin Dijital İletişimin Rolü

11.10.2023

Sosyal medyanın işveren markaları için dijital iletişimdeki rolüne daha ayrıntılı bir şekilde bakmaya ne dersiniz?

Read More
blog image

Güçlü Bir İşveren Markası Stratejisinin Olası Sonucu: Çalışan Bağlılığı

10.10.2023

İşveren markası, bir kuruluşun işveren olarak imajını olumlu ve ilgi çekici olacak şekilde yaratma ve geliştirme sürecidir. Mevcut ve potansiyel çalışanların gözünde bir kuruluşun itibarını ve algısını stratejik olarak yönetmeyi ve geliştirmeyi içerir.

Read More
blog image

Kazanan Bir İşveren Markası Yaratmak: Oryantasyon Programlarının Gücü

10.10.2023

Yeni işe alınanları karşılamakla kalmayıp aynı zamanda onları şirketin kültürü ve değerleri ile tanıştıran, iyi tasarlanmış bir oryantasyon programıdır. İşveren markası oluşturma ile oryantasyon programları arasındaki sinerjiyi ve bunların kuruluşunuzun başarısı için neden hayati önem taşır?

Read More
blog image

İş Yerinde Nesiller Arası İş Birliğinin Gücünden Yararlanmak

10.10.2023

Baby Boomers kuşağından Z kuşağına kadar çok kuşaklı bir iş gücü norm haline geliyor. Kuruluşlar bu farklılıkları zorluklar olarak görmek yerine, nesiller arası iş birliğini geliştirmenin muazzam faydalarını keşfediyor. Nasıl mı?

Read More
blog image

Yol Planınız, Haritanız Yanınızda Mı? İşveren Markasında Stratejinin Önemi

10.10.2023

Çalışanlarla iyi iletişim kurmak, onlardan memnuniyetlerini duymak istiyorsunuz, biliyoruz. Bununla beraber uzun bir yola çıktığınızın farkında olmalı ve bugünden yarına acil bir sonuç beklemeden sabırla işveren markanızı inşa etme sürecine girdiğinizi bilmelisiniz.

Read More
blog image

Çalışan Deneyiminde Dijital İletişimin Rolü: İşveren Markaları Neden Öne Çıkmalı?

10.10.2023

İşveren markası bazında özel iletişim stratejileri aracılığıyla çalışanlarınıza nasıl değer katabileceğinizin önemi giderek artıyor. İşveren markalarının çalışan deneyimini nasıl iyileştirebileceğini ve dijital iletişimin bu süreçteki rolünü kadrajımıza alıyoruz.

Read More
blog image

Önce Yelkenler Sonra Genç Yetenekler Fora!

10.10.2023

Geleceği öngörebilmek, genç yetenekleri anlamak ile mümkün. Kampüs iletişiminin önemine birlikte bakalım mı?

Read More
blog image

İşveren Markanızı Oluştururken Renklerin, Görsellerin ve Sesin Ortak Dili: Tasarım

10.10.2023

İşveren markasında söylemek istediğiniz bütün mesajların görselleştirilerek desteklendiği alan tasarım! Ne söylediğinizden ziyade nasıl söylediğiniz, seçtiğiniz renklerin, görsellerin ve ikonların dili son derece önemli. Haydi, gelin birlikte irdeleyelim.

Read More
boomerang image

CAREER

career4
boomerang image

We are 3İK. We design company cultures that candidates
will engage in. Come to us, meet, experience and connect!